Venkovní posezení má snad každá česká zahrádka. Ne všude je však možné vidět střechu, což je samozřejmě škoda. Přitom ani kvalitní zastřešení nemusí být vůbec drahé.
Laciná řešení? Raději ne
Důvodem, proč vůbec uvažovat o zastřešení nad venkovním posezením, je ochrana proti dešti. Nejen na podzim bývá ošklivé počasí. Dešťové kapky nás mohou překvapit klidně i během jara či léta a byla by škoda kvůli tomu nebýt na čerstvém vzduchu.
Střecha je tedy podstatná, zvláště pokud je kvalitní. Rozhodně se zde nevyplatí šetřit a používat různá pochybná řešení typu nepromokavá plachta či slunečník. Mnohem moudřejší je sáhnout trochu hlouběji do kapsy a pořídit si něco pořádného.
Ideální volbou je pergola, respektive zahradní altán. Oba typy zastřešení jsou vhodné do jakéhokoliv počasí a rozhodně nehrozí, že by je odnesl či potrhal vítr.
Rozdíly
A jaké jsou největší rozdíly mezi výše zmíněnými konstrukcemi? Altány jsou obvykle složitější. Často obsahují podlahu, díky čemuž se hodí hlavně do míst, kde není vybudována žádná terasa.
Pergoly jsou daleko jednodušší. Jde v podstatě jen o střechu s nohama. Ty mohou být buďto čtyři, nebo dvě. V prvním případě může pergola fungovat jakožto samostatná střecha na terasu, v tom druhé je potřeba konstrukci nejen usadit do země, ale také přimontovat k domu.
Zahradní altány i pergoly se v současnosti vyrábí nejen ze dřeva, ale i z moderního hliníku. Ten je sice mnohem odolnější než dřevo, na druhou stranu postrádá jeho jedinečné vizuální kvality.
Montáž
Altány i pergoly dnes není problém koupit jakožto prefabrikované stavebnice. Ty se dají vcelku snadno složit, stačí se jen řídit přiloženým návodem. Kdo by si snad na montáž netroufl, měl by si společně se zastřešení objednat i montážníky, což se z pochopitelných důvodů o něco prodraží.